12.09.2019      462      Комментарии к записи В’юн отключены

В’юн

Тіло в’юна подовжене, злегка стисле з боків, покрите дрібною лускою. Голова невелика, витягнута вперед. Рот…


Тіло в’юна подовжене, злегка стисле з боків, покрите дрібною лускою. Голова невелика, витягнута вперед. Рот звернений донизу і оточений 10 вусиками, з яких чотири найбільш короткі знаходяться на верхній щелепі, два — у кутах рота і чотири — на нижній щелепі. Очі маленькі, розташовані біля самого чола, жовті. Плавники маленькі, хвостовий закруглений. Забарвлення залежить від умов проживання. Спина бура з численними дрібними темними плямами, черевце жовтувате і також плямисте. Посередині тіла розташована широка темна смуга, а вище і нижче неї — по одній більш вузькій і коротшій. Плавники коричневі, спинний і хвостовій — усіяні темними плямами.

В’юн дуже невибаглива до умов проживання і може жити там, де інші риби не живуть. Він може дихати зябрами, поверхнею шкіри і з допомогою кишечника. При нехватці кисню в’юн піднімається до поверхні води, захоплює ротом повітря і пропускає його через кишечник, видаючи звук, що нагадує писк. При пересиханні водойми в’юн впадає в сплячку, завдяки чому потреба організму в кисні ще більше знижується. При висиханні водойми він заривається в мул і повертається у воду лише після дощів. У зв’язку з цим його можна зустріти в сильно замулених озерах, річках, заплавах річок, де він постійно перебуває у дна або зарившись у мул. У таких місцях він зустрічається зграйками. Більшу частину дня в’юн проявляє незначну активність і лише з настанням сутінків і вночі виходить на пошуки їжі. Подібний спосіб життя ведуть і його личинки.

Статевозрілим в’юн стає в дворічному віці. У самок довжиною 17-24 см і вагою 44-140 р з верхнього Дністра налічувалося 11,6-38,7 тис. ікринок. В’юн нереститься в травні — червні. При температурі води близько 15° через 7-8 доби, з’являються личинки, довжина яких не перевищує 5 мм.

Зростає в’юн досить інтенсивно. Наприклад, у верхньому Дністрі у перші три роки життя його річні прирости становлять більше 4 см, досягаючи довжини в трьохрічному віці в середньому більше 13 см. З настанням статевої зрілості темп зростання знижується, і довжина тіла п’ятирічних в’юнів становить 18- 23 см. В’юн споживає дрібних молюсків, черв’яків, личинок комах і інших придонних організмів. Сам він часто є об’єктом харчування багатьох хижих риб — щуки, окуня, миня, у зв’язку з чим рибалки-любителі часто використовують його для насадки.

В’юн широко поширений в Європі, неприсутній лише на крайньому півдні і півночі. На Україні поширений повсюдно, крім водойм Криму.

Также читайте  Квок на сома своими руками, конструкция квока

В’юн (Misgurnus fossilis) — вид риб роду Misgurnus, родини Cobitidae.


Об авторе: Ярослав